Kino istorija su „Madam“ komedijos žvaigžde Harvey Keiteliu

Yra aktorių, pagal kurių vaidmenis galima sudėlioti visą šiuolaikinio kino istorijos mozaiką. Na, bent kažkurią dalį tai tikrai. Harvey Keitelis, suvaidinęs ryškiausiuose klasikiniuose kriminalinių dramų, detektyvų, meinstryminių dramų ir nepriklausomų studijų filmuose, yra vienas iš jų.

Dar nuo studijų dramos mokykloje Niujorke laikų ėmęs bendradarbiauti su režisieriumi Martinu Scorcese, abu debiutavo su filmu „Kas beldžiasi į mano duris“ 1967 m. Pirmas sėkmingiausias abiejų darbas, prisijungus kitai kino legendai italų-amerikiečiui Robertui De Niro, buvo 1973-ųjų gangsterių filmas „Bjaurios gatvės“ – vienas iš 20 geriausių visų laikų JAV filmų apie gangsterius. De Niro už šį vaidmenį gavo  JAV nacionalinės kino kritikų draugijos apdovanojimą kaip geriausias antro plano aktorius. Dar kartą Keitelis su Scorcese ir De Niro susitiko psichologiniame trileryje „Taksi vairuotojas“, surinkusiame Amerikos publikos bei kritikų simpatijas bei 5 apdovanojimus. Jame debiutavo ir tuomet 13-metė Jodi Foster, iškart nominuota kaip geriausia antro plano aktorė „Oskaruose“.

Toliau Keitelio filmografijoje sekė BAFTA apdovanojimuose nominuotas Riddley Scotto 1977 m. filmas „The Duellists“, paskui eilė kitų smagių filmų ir vaidmenų. Epinėje M. Scorcesės dramoje „Paskutinis Kristaus gundymas“, Harvey Keitelis atliko vieną iš pagrindinių Judo rolę, o jo kolegų tarpe filmavosi Willemas Dafoe (Kristus) ir David Bowie (Pontijus Pilotas). Kultiniu ir kontraversišku tapęs R. Scotto „Telma ir Luiza“ Keiteliui atnešė dar vieną nominaciją, antro plano aktoriui Bradui Pittui – Holivudo žvaigždės statusą, o kiti nusifilmavę aktoriai – Susan Sarandon, Geena Davis, Michael Madsen, Stephen Tobolowsky – gerą platformą su rimtais vaidmenimis. Pernai JAV Kongreso biblioteka įtraukė filmą „Telma ir Luiza“ į Nacionalinį filmų registrą, kadangi filmas yra svarbus kultūros, istorine ir estetine prasme.

Po metų, 1992-ais, H. Keitelis vėl pasirodė ekranuose su M. Madsenu, o taip pat Tim Roth, Steve Buscemi ir pačiu Quentinu Tarantino jo režisuotame ir kurtame „Pasiutę šunys“. Filmas, pripažintas kriminalinės dramos perliuku, o Tarantino – juodojo humoro ekrane meistru, susišlavė 9 apdovanojimus, nominuotas 15-oje. Tačiau sekantis Q. Tarantino filmas sumušo visus ligtolinius nominacijų ir apdovanojimų skaičius (60 prizų) ir pasiėmė „Oskarą“ už geriausią scenarijų – tai, žinoma, kultinis „Bulvarinis skaitalas“. Harvey Keitelis jame atliko antraplanę Vilko rolę, tačiau „skaitale“ nesvarbių vaidmenų nėra, nes kiekviena mažiausia detalė Tarantino scenarijuje turi didelę reikšmę. Režisierius, nepriklausomo kino dievukas, filmavime surinko topinę komandą, pradedant Uma Thurman, Johnu Travolta, Samueliu L. Jacksonu pagrindiniuose vaidmenyse ir Bruce Willisu, Timu Rothu, Amanda Plummer, Harvey Keiteliu, Rosanna Arquette, Steve Buscemi, Christopher Walken antrame plane. Ir nepamirštamu garso takeliu!

Tačiau ne vien gangsteriniuose filmuose Harvey Keitelio vaidyba buvo reikalinga. Ryškus pirmo plano vaidmuo 1992 metų Jane Champion romantinėje dramoje „Pianinas“, laimėjusiame 3 Oskarus ir Kanuose pripažintame kaip geriausias metų filmas. Panaši muzikinė drama, viena iš Kanų favoritų, buvo ir subtilus 2015-ųjų Paolo Sorrentino filmas „Jaunystė“, kuriame H. Keitelis vaidino duete su puikiu draminiu aktoriumi Michaelu Cainu. 2 Oskarai, 35 prizai…

Režisieriai Harvey Keitelį, visgi, geriausiai įsivaizduoja blogojo faro vaidmenyje, gal todėl juos daugiausiai ir vaidino. Šiame sąraše yra dar keletas kultinių filmų: „Blogasis leitenantas“ (1992), „Farų žemė“ (1997) su Robertu de Niro ir Sylvesteriu Stallone, „Raudonasis drakonas“ (2002) su Anthony Hopkinsu, Edwardu Nortonu ir Ralphu Fiennesu. Tačiau Keitelis, kuris yra pripažintas vienas iš geriausių įsikūnijimo meistrų, sėkmingai suvaidino ir kitokio pobūdžio roles: pasiaukojantis tėvas fantastinėje kultinėje Roberto Rodriguezo juostoje „Nuo sutemų iki aušros“ (1996), karinio povandeninio laivo vadas filme „U-571“ (2000),  kalinys komedijoje „Viešbutis Didysis Budapeštas“ (2014) su Ralph Fiennesu pagrindiniame vaidmenyje. Šis be galo estetiškas filmas – ironiškų ir kino gurmanams skirtų filmų kūrėjo, nepriklausomo kino režisieriaus Weso Andersono darbas. Filmas išpešė net 4 „Oskarus“, 127 prizus ir 217 nominacijų įvairiuose kino konkursuose.

Aktoriaus ir prodiuserio Harvey Keitelio karjera dar toli gražu nėra saulėlydyje. Ne pagal amžių gerai atrodanti žvaigždė šiuo metu dirba su keliais kino projektais, kuriuose vis dar vaidina kietuolius. O netrukus kinuose bus galima pamatyti komediją „Madam“, kurioje jis vaidina sarkastišką turtingą amerikietį, su žmona įsivėlusį į savo kambarinės romantiškas intrigas Paryžiuje. Harvey Keitelio ir jo partnerės filme Toni Collette snobiškas duetas prieš moterišką Rossy de Palma herojės nuoširdumą sukuria išties įtraukiančią ir atpalaiduojančiai smagią nuotaiką šiame prancūzų režisierės Amanda Sthers filme.