Prancūzijos komedijos stebuklas – filmas „Per tave vienos bėdos“

Šių metų Kanų kino festivalyje prancūzų filmas „Per tave vienos bėdos“ (pranc. „En liberte!”) sulaukė ne tik ypatingo kino kritikų įvertinimo, bet ir buvo palydėtas jų ovacijų, susižavėjimo šūksnių ir smagaus juoko. Kino juostos režisierius Pierre Salvadori, kartu su profesionalių aktorių komanda, pasiekė savo tikslą. Per pirmąją – premjerinę savaitę Prancūzijoje filmas sumušė visus žiūrimumo rekordus.

„Per tave vienos bėdos“ yra ne kas kita, kaip Prancūzijos komedijos stebuklas – žavus savo siužetine linija, herojų charakteriais, nepriekaištinga aktorių vaidyba, magiškas, keistas, įtraukiantis. Drąsus pasakojimas, primenantis žiūrovui, kad esame ne kas kita, kaip emocijų trokštanti auditorija.

Filmo pradžia visai neprimena komedijos. Tarnybos metu žuvęs policijos kapitonas Santis – neginčijama Marselio policijos pažiba ir pasididžiavimas. Jo drąsa ir žygdarbiai virto legendomis, o jauna našlė Ivona (aktorė Adelė Haenel) kas vakarą sūnui pasakoja istorijas apie didvyrišką tėčio gyvenimą. Tačiau tiesa turi bjaurų įprotį išryškėti. Pasirodo numylėtas vyras ir narsusis tėtis buvo ne herojus, o priešingai – kerštingas, korumpuotas ir ganėtinai žiaurus pareigūnas. Ypač moterį sukrečia Antuano (aktorius Pio Marmai) istorija – jaunas vyras tapo nešvarių jos sutuoktinio darbelių atpirkimo ožiu ir sėdo į kalėjimą aštuoneriems metams. Ivona nutaria ištaisyti žiaurias sutuoktinio klaidas ir kaip nors atsilyginti Antuanui už jo patirtas kančias. Natūralu, kad Antuanas, kurio gyvenime atsiranda toks savotiškas angelas sargas, į Ivoną žiūri labai įtariai ir neturi laiko galvoti apie pašalinius dalykus. Jam reikia susitvarkyti gyvenimą, susigrąžinti nuostabią sužadėtinę Agnesę (aktorė Audrey Tautou) ir kaip nors pamiršti išgyventą košmarą. Tačiau ne veltui sakoma, kad gerais norais pragaras grįstas. Ivonos pastangos į Antuano gyvenimą atneša daugybę linksmų nesusipratimų, komiškų situacijų ir smagaus chaoso.

P. Salvadori, kaip tikras komedijos meistras,  itin  sutirština spalvas. Čia pagalba nebetenka tikrosios prasmės, o virsta nuolatiniu persekiojimu, komiškomis situacijomis, priverčiančiomis linksmai kvatotis geros komedijos pasiilgusį žiūrovą. Ivonos emocijos, nuolatinis moteriškas rūpestis, perdėtas sąžiningumas jai pačiai atrodo tinkamas kelias išpirkti kaltę, bet ne viskas taip paprasta…

Filmas vertas būti Europos šalių kino forumo repertuare ir neabejotinai pastebėtas šio festivalio gerbėjų, ne tik dėl nesusipratimais grįsto pasakojimo, bet ir dėl nepakartojamo Prancūzijos aktorių žvaigždyno, tarp kurio ir žavioji aktorė Audrey Tautou.

Nuo gruodžio 14 dienos šį filmą stebėti pakviesime visuose Lietuvos kino teatruose.